p.w. Trójcy Świętej

przed Środą Popielcową
Wieczysta Adoracja: 24 stycznia

Kościół św.

Murowany kościół został wzniesiony w latach 1937-1945, jednak skala zniszczeń w czasie II wojny światowej była powodem, dla którego kościół został całkowicie rozebrany. Dopiero w 1979 roku przystapiono do budowy nowej świątyni, wg projektu Wacława Kamockiego. Jest to budowla dwupoziomowa, z żelbetu i cegły. W wieżę kościoła wbudowano potrójny krzyż oraz trzy elementy architektoniczne podkreślające symbolikę Trójcy Przenajświętszej. Nawa kościoła dolnego została przykryta sklepieniem kolebkowym. Ściana południowa ma sześć okien, a przeciwległa ściana sześć lunet z malowidłami ukazującymi ajemnice różańcowe. Kościół górny ma nawe główną o rzucie prostokąta, przykrytą kopułą żelbetonową o elipsoidalnym kształcie. Kopuła opiera się na czterech belkach i jest zwieńczona złoconą rozetą. Ołtarz główny zdobią elementy z drzewa mahoniowego i trzy obrazy: Trójcy Przenajświętszej, św. Józefa i Matki Boskiej Częstochowskiej. Powyżej znajduje się rozeta z witrażem przedstawiającym Ducha Świętego. Na przeciwległej ścianie umieszczono obrazy św. Jadwigi, św. Kingi i bł. Czesława. Konsekracji kościoła dokonał arcybiskup Zenon Grocholewski w 1997 roku.

Ľródło: strona parafii